K čemu slouží jednotlivé konektory na základní desce?

Konektory a patice na základních deskách
Každá základní deska má mnoho patic, slotů a konektorů, které mají každý svůj účel. Ať je to napájení, přenos dat, připojení dalších komponent. Lepší a novější desky mají jiné konektory a někdy je problém starší komponenty připojit. Mnohdy takový problém nastává u příslušenství k pc, neboť některé desky mají pouze USB porty a PS/2 na klávesnici a myš už chybí.
V tomto článku si vysvětlíme základní informace, které patice a porty k čemu slouží.
Novější základní desky
Na fotografii máme panel konektorů a portů základní desky Gigabyte se socketem AM3. Když to vezmeme zleva do prava, tak v prvním "sloupečku" se nachází tři porty, dole je z půlky zelený a z půlky fialový port PS/2, kde se v tomto případě dá zapojit jak starší klávesnice, nebo myš. Nad ním jsou pak dva USB porty na novější klávesnice s UBD konektorem.
V další části je pak DVI a VGA konektor na zapojení zobrazovacího zařízení, většinou monitor. Bílý konektor DVI (ne vždy je bílý) slouží k digitálnímu přenosu dat, kdežto starší VGA konektor používá analogový přenos.
Dalším konektorem je HDMI, který slouží k propojení ve vysokém rozlišení, většinou s televizí. U menších zařízení jako jsou notebooky, kde je třeba "šetřit" místem se používají konektory mini HDMi a micro HDMI.
V dalším "sloupečku" pak máme 4x USB port, hned vedle jsou další 2 USB porty a nad ním je síťový LAN konektor, který slouží k propojení více počítačů nebo k internetu.
Konektory na zá

Konektory na zá

Konektory na základní desce 1
Poslední tři kulaté konektory slouží jako zvuková karta. Růžový konektor je analofový mikrofonní vstup. Zelený konektor je analogový výstup pro hlavní stereo signál (zde se připojují přední reproduktory a sluchátka). Modrý konektor je analogový výstup.
Někdy hned vedle ještě jsou další tři kulaté konektory v barvě černé, šedé a oranžové. Černý konektor je analogový výstup pro zadní reproduktory, šedý je analogový výstup pro boční reproduktory a oranžový je S/PDIF digitální výstup.
Starší základní desky
Na starších základních deskách se objevují v panelu desky i jiné konektory a porty. Zde jsou to zleva fialový port PS/2 na klávesnici a zelený port na myš. Tyto barvy se nemění, nebo jsem se s jinými barvami nesetkal. Pak následuje sériový port COM-port (zelený samec), který se v dnešní době používá pro speciální měřící zařízení. Nad ním je růžový paralelní port pro připojení starších tiskáren, který se již dnes nepoužívá a jako poslední je již zmíněný VGA konektor na analogové propojení počítače se zobrazovacím zařízením.
Základní desky

Základní desky

Konektory na základní desce 1

Patice na procesor
Patice na procesory se od sebe mnohdy výrazně liší, ale většinou jsou čtvercového tvaru a s páčkou, která slouží k přesnému umístění procesoru po položení. Většinou jsou patice samice, do kterých zapadají piny od procesorů. U Intelu od socketu 775 došlo ke změně a procesory byly bezpinové, pouze s ploškami. Piny na dolehnutí pak měly přímo patice. Nedochází tak poškození nožiček u procesorů, což je třeba u AMD Athlonů velký problém, ale zase může dojít k poškození (ohnutí) nožičky u patice.
Patice na cpu

Patice na cpu

Patice na procesor

Sloty na operační paměti
Sloty na operační pamětí, zde jsou modré barvy, ale barva zde nehraje žádnou roli. Žádný počítač ani notebook nelze bez pamětí rozjet, stejně tak bez procesoru nepojede. Jedná se tedy o nutné komponenty narozdíl do grafických a dalších příadvných karet (pokud je grafika nebo zvukovka přímo na základní desce).
Každý slot je označen "voltáží", podle které poznáte, jaké paměti do slotu patří. Jedny z nejstarších pamětí, které ještě občas (opravdu vyjímečně) někdo v počítači má, jsou SDRAM, které mají 3,3V nebo 5V. Slot na paměti DDR1 má označení 2,5 nebo 2,6V, DDR2 1,8V a momentálně nejnovější desky mají sloty na DDR3 a ty jsou značeny 1,5V. Každý slot má jinak umístěn výstupek, který zabraňuje špatnému umístění paměti do nevhodného slotu.
Aby paměti dobře dolehly, má každý slot na bocích umělohmotné držáčky, které upřesní polohu ramky, aby nedošlo ke zkratu a poškození paměti nebo slotu.
Sloty na paměti

Sloty na paměti

Sloty na základní desce na paměti RAM

Napájecí konektory
Aby se základní deska vůbec rozjela, potřebuje napájení ze zdroje. Starším deskám stačilo napájení pomocí 20 pinového konektoru ze zdroje, Nové desky již potřebují 24 pinový konektor, který se stará o to, aby deska měla dost energie. Tento konektor (na fotce vlevo) má také různé plastové "výklenky", takže jej špatně zapojit téměř nejde, tedy pokud nepoužijete násilí.
Vpravo je konektor, který je také nutno zapojit přímo ze zdroje, jinak se základní deska plně nerozjede.
konektor

konektor

Napájecí konektor na základní desce 24pin
Napájecí konekt

Napájecí konekt

Napájecí konektor na základní desce 4pin

Datové konektory
K přenosu dat je třeba datový kabel. Tyto datové kabely jsou vedeny z pevných disků, mechanik a floppy disků (disketovek) a musí být propojeny se základní deskou, která se pak stará o přenos. Vlevo na fotografii se nachází konektory k napojení jak pevných disků, tak mechanik a disketovek. Pro upřesnění, horní bílý IDE konektor slouží k propojení pevného disku nebo DVD mechaniky, spodní menší FDD konektor se používal dříve k přopojení disketovek k základní desce.
Vpravo na fotografii je novější konektor, který se využívá do teď. Jedná se o připojení SATA. Přes tyto (modré) konektory lze propojit s deskou jak DVD mechaniky, tak harddisky. Přenos přes tento konektor je novjěší, tedy i rychlejší.
Dole pod konektory SATA je ještě F_PANEL, který se sice nestará o přenos dat (ale když juž je nafocen na stejné ), ale o připojení tlačítek na PC skříni. Zde se připojuje LEDka, která bliká při práci harddisku, tlačítko RESET k tvrdému restartu PC a tlačítko POWER pro zapnutí počítače.
Konektor datový

Konektor datový

Konektor datový IDE k napojení pevného disku a floppy
Sata konektory

Sata konektory

Sata konektory na základní desce

Sloty AGP, PCI a PCI Express
Pokud chcete mít v počítači grafickou kartu, tak ji vložíte do jednoho z těchto dvou slotů. Vlevo na fotografii je červený konektor na AGP grafiku, kam patří starší typy grafických karet. Vpravo pak je slot na grafickou kartu PCI Express. Tady tento slot využijí zákazníci, kteří potřebují výkonější grafické karty. Na deskách určené pro hry a náročnou grafiku se nachází sloty PCI-E i ve větším počtu, kde je pak více grafických karet propojeno.
Pod sloty AGP ale i PCI Expres na grafické karty se nachází další sloty na počítačové karty. Zde umístíte například přídavné karty WIFI, zvukové karty, televizní karty nebo rozšiřující USB karty.
Slot  AGP

Slot AGP

Slot na grafickou kartu AGP a sloty PCI
Slot  PCI-E

Slot PCI-E

Slot na grafickou kartu PCI express a PCI
VÝKUP POČÍTAČŮ A ELEKTRO
Electronic Waste Recycling s.r.o., IČO: 25526162
Měnín 433, tel: 703 648 994
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
© copyright (2019) Veškerý obsah na tomto webu www.vykup-pc.cz je chráněn podle autorského zákona. Jakékoliv kopírování a šíření obsahu bez souhlasu majitele webu bude bráno jako protiprávní jednání a bude proti němu takto přihlíženo.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one