Teplota počítačového hardwar ovlivňuje výkon pc a notebooku. V případě, že se Váš počítač nebo notebook delší dobu přehřívá a je nedostatečně chlazený, dojde dřív nebo později k "odpálení" komponent. Důležité je tedy počítač i notebook dostatečně chladit a občas zkontrolovat, že všechny větráky fungují a nejsou ucpané. Nefunkční nebo zanesený chladič na grafice nebo procesoru je jistota, že dojde k přepálení komponent a počítač umře.
Jaké teploty jsou optimální pro počítačové komponenty?
Každý pc hardware má jinou optimální a maximální teplotu. Také hodně hřející grafika ovlivní teplotu v celé pc skříni a může nepříjemně ovlivnit teplotu dalších komponent.
Základní deska
Optimální teplota: 30 až 45°C
Teplota při maximálním zatížení: 45 až 50°C
Kritická teplota: více než 50°C
Procesor
Optimální teplota: 40 až 55°C
Teplota při maximálním zatížení: 55 až 70°C
Kritická teplota: více než 70°C
Pevný disk
Optimální teplota: 30 až 45°C
Teplota při maximálním zatížení: 45 až 50°C
Kritická teplota: více než 50°C
Grafická karta
Optimální teplota: 40 až 55°C
Teplota při maximálním zatížení: 55 až 75°C
Kritická teplota: více než 75°C
Naopak i nízké teploty mohou škodit. optimalní teploty jsou běžné pokojové, ale pokud máte počítač nebo notebook "podchlazený" (notebook jste nesli delší dobu v mrazu), je třeba vyčkat, než se teplota ustálí na teplotu pokojovou. Na komponentách může vzniknout kondenzát a tak může zase dojít k poškození.
Jak měřit teplotu hardwaru v pc nebo notebooku?
Na měření teplot v počítači lze použít free program SpeedFan. Ke stažení třeba na stahuj.cz.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.