Rozdělení grafických karet do počítačů

Grafické karty jsou většinou komponentou, která v počítačí není zcela nutná, pokud má základní deska integrovanou grafiku a výstup DVI, VGA nebo HDMI k připojení monitoru. Avšak pokud chcete na počítači sledovat filmy ve FullHD, hrát hry (neberu Mária - to by jelo i na integrovanou grafiku), nebo aby počítač dělal složitější výpočty. Pak je grafika potřeba jak sůl.
Grafická karta se tedy stará o zobrazení na zobrazovacím zařízení, tedy monitoru, TV nebo jiném zařízení.
Jak se tedy rozdělují grafické karty do počítačů? Především podle konektoru, kterým se zapojují do základní desky, jejich výkonu, chlazení, podle výstupních konektorů.
Nejpopulárnějšími výrobci grafických čipů je Nvidia, Intel a AMD. Nejzákladnější rozdělení je na starší AGP a nové PCI-Express.

Grafické karty AGP
Grafické karty AGP mají paměť 32 MB, 64MB, 128MB, 256 MB a 512 MB. Do starších počítačů doporučujeme používat alespoň 128 MB grafické karty. Používají se ve starších počítačových sestavách. Především na deskách AMD o socketu 754, 939 a u Intelu 478, někdy také u starších desek na jednojádrové procesory se socketem 775.
Tyto grafické karty neoplývají herním výkonem, ale to už asi žádný hardware z této doby. Využití počítačů s grafikami AGP je již pouze na jednoduché hry a internet.
Aktuální nabídka bazarových grafických karet typu AGP v odkazu.
Grafická karta

Grafická karta

Grafická karta do slotu AGP - 2.typ
Grafika AGP

Grafika AGP

Grafická karta do slotu AGP 1

Grafické karty PCI Express
Grafické karty PCI Express mají paměť od 128 MB až po 2GB. Nejčastěji se využívají alespoň 256 MB, lépe 512 až 1 GB, pokud nepotřebujete hrát náročné hry (tam bych doporučil grafiky 2GB). Slot na grafiky PCI-E se začal vyskytovat u desek od AMD se socketem 939 (našel jsem ale i starší socket 754 se slotem PCI Express) a u Intelu od socketu 775. Tedy když to shrneme jednoduše - základní desky s podporou dvoujádrových procesorů mají nejčastěji již slot na PCI-E.

Naše aktuální nabídka bazarových grafických karet PCI Express.
Grafická karta

Grafická karta

Grafická karta do slotu PCI express

Chlazení grafických karet
Nejčastěji využívané chlazení grafických karet je vzduchem, kdy chladnější vzduch proudí kolem hliníkového nebo měděného chladiče a ochlazuje jej a dochází k ochlazení čipu. Výkonější grafické karty jsou nejčastěji opatřeny aktivním chladičem, tedy hliníkovým nebo měděným chladičem a jedním až třemi plastovými větráky, které vzduch ženou do mezer chladiče a nahrazují jej novým. U pasivních chladičů (bez větráků) dochází mnohdy k přehřívání grafické karty a může dojít k jejímu trvalému poškození (grafika nezobrazuje vůbec, zobrazuje jiné barvy, zobrazuje chyby na monitoru). Aby jste svou grafickou kartu s pasivním chlazením udrželi dlouhodobě "na živu", je třeba mít kvalitně odvětrávanou pc skříň. Novější typy skříní obsahují kvůli hernímu hardwaru i 6 větráků, které prohání vzduch z místnosti přes celou PC case a zároveň teplý vzduch rychle odvádí z PC skříně pryč.
U velmi výkonných sestav se používá vodní chlazení grafických karet, které ale nepatří mezi nejlevnější.
Chlazení grafických karet - pasivní
Často používané chlazení u méně výkonných grafických karet
Chlazení grafických karet - aktivní
Často používané chlazení u výkonných grafických karet
Grafická karta

Grafická karta

Grafická karta s pasivním chladičem
Grafická karta

Grafická karta

Grafická karta s aktivním chladičem

Výstupy grafických karet
VGA - je analogový grafický výstup, který se využíval u CRT monitorů. Lze převést redukcí na DVI.
DVI - je digitální grafický výstup používám u většiny LCD a LED monitorů
HDMI - výstup ve vysokém rozlišení na zobrazovací zařízení, většinou TV

Kapacita pamětí
Kapacita paměti nejvýkonějších grafických karet se pohybuje v této době okolo 2 GB. Upřesnění kapacity přímo u rozdělení na AGP a PCI Express.

Typy grafických karet podle frekvence
Podle kapacity dělíme grafické karty od nejnižší po momentálně nejvýkonější. Posloupně je to DDR - 166 až 950 MHz, DDR2 - 533 až 1000 MHz, DDR3 - 700 až 2200 MHz, GDDR2 - 700 až 1000 MHz, GDDR3 - 700 až 2400 MHz, GDDR4 - 2000 až 3600 MHz a GDDR5 - 3400 až 5600 MHz.

Upozornění: Ne každá grafická karta je kompatibilní se základní deskou. Může se stát, že grafická karta, která Vám nejede v základní desce AMD, může jet bez problémů v desce Intel a naopak. Jako možnost nabízíme zdarma výměnu Vaší grafické karty na prodejně, abychom vyzkoušeli kompatibilitu a předešli tak zbytečným problémům.
Naší aktuální nabídku bazarových grafických karet AGP a grafických karet PCI Express naleznete v odkazu - PC bazar z eshopem Brno.
VÝKUP POČÍTAČŮ A ELEKTRO
Electronic Waste Recycling s.r.o., IČO: 25526162
Měnín 433, tel: 703 648 994
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
© copyright (2019) Veškerý obsah na tomto webu www.vykup-pc.cz je chráněn podle autorského zákona. Jakékoliv kopírování a šíření obsahu bez souhlasu majitele webu bude bráno jako protiprávní jednání a bude proti němu takto přihlíženo.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one