Základní rozdělení pevných disků – harddisků

HDD pevné disky
Harddisk – pevný disk (HDD z angličtiny HardDiskDrive) je počítačová komponenta sloužící k ukládání dat pomocí magnetické indukce.
Do stolních počítačů se nejčastěji používají pevné disky o velikosti 3,5“ s rychlostí 7200 ot./min. Pro výkonější stanice se občas používají disky s rychlostí 10 000 ot./min. Servery pak mnohdy využívají disky s rychlostí 15 000 ot./min.
Notebookové pevné disky jsou menší a je kladen důraz na menší spotřebu energie. Rozměr notebookových pevných disků je pak 2,5“ a nejčastěji mají rychlost 5400 ot./min, občas i 4200 ot./min.
Pevné disky mají určitou kapacitu k nahrávání dat. V dobách dnes již dávných měly harddisky kapacitu 20 MB a jejich rozměr byl 5,25“. Dnešní pevné disky běžně k dostání mají kapacitu dat až 4 TB, tedy 4000 GB.
Mezi nejznáměnší výrobce harddisků je Western Digital, Seagate, Samsung, Hitachi, Toshiba.
Pevné disky jsou citlivé na nárazy, především v případě, že je disk v provozu.
Připojení pevných disků, tedy ke zdroji a datovému kabelu jsou nejčastěji dvojí. Tedy PATA a SATA. PATA, mnohdy označováno IDE ATA – PATA, tedy Paralel ata, nebo SATA – Serial ata, což je modernější připojení pevných disků.

Připojení HDD:
Pevný disk s připojením PATA
Datový a zdrojový kabel k napojení disku PATA
Pevný disk PATA

Pevný disk PATA

Pevný disk PATA IDE paralel ata
Datový kabel

Datový kabel

Datový a zdrojový kabel PATA IDE

Pevný disk s připojením SATA
Datový a zdrojový kabel k napojení disku SATA
Pevný disk SATA

Pevný disk SATA

Pevný disk SATA serial ata
Datový kabel

Datový kabel

Datový a zdrojový kabel SATA serial ata

SSD pevné disky
Jako další možnost, jak ukládat data z Vašeho počítače je pomocí SSD disků (solid-state drive). Tyto disky neobsahují pohyblivé mechanické části. Data se neukládají pomocí magnetické indukce, ale je zde nejčastěji použita nevolatilní flash paměť.
Tyto disky mají mnohem menší spotřebu elektrické energie, protože neobsahují pohyblivé části, nejsou ani tolik namáhány a měly by více vydržet.
Hlavní výhodou je rychlost. Data se načítají téměř okamžitě, často se tedy disky využívají pro operační systém a software. Zapnutí a vypnutí počítače, načtení softwaru je pak mnohem rychlejší. Jsou také tiché.
Velikosti SSD disků jsou nejčastěji 3,5“, 2,5“ a 1,8“.
Jako hlavní nevýhody vidíme vyšší pořizovácí náklady než u běžných HDD disků. Flash paměť má také omezenou životnost, ta je nižší než u běžných HDD.
SSD disky

SSD disky

SSD disky, typy disků, rozdělení disků

Jak vypadají pevné disky HDD a SSD (harddisky) uvnitř konstrukce
Pokud chcete vědět, jaký je rozdíl mezi pevnými disky HDD a SSD, je důležité uvědomit si, jak fungují a jak vypadají uvnitř.
Hlavní rozdíl je v tom, že pevný disk HDD obsahuje uvnitř konstrukce pohyblivé části a disk, na který se pomocí magnetické indukce ukládají data. Tištěný elektronický spoj u HDD je pak na spodní venkovní části hliníkového pouzdra.
Narozdíl od toho SSD disky neobsahují pohyblivé části a elektronický tištěný spoj s flash paměti je uvnitř hliníkového krycího pouzdra.
 
Pitva HDD: Rozebraný pevný disk HDD
Pitva SSD: Rozebraný pevný disk SSD
rozebraný HDD

rozebraný HDD

rozebraný HDD, pitva pevného disku HDD
rozebraný SSD

rozebraný SSD

rozebraný SSD, pitva pevného diskuSSD
VÝKUP POČÍTAČŮ A ELEKTRO
Electronic Waste Recycling s.r.o., IČO: 25526162
Měnín 433, tel: 703 648 994
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
© copyright (2019) Veškerý obsah na tomto webu www.vykup-pc.cz je chráněn podle autorského zákona. Jakékoliv kopírování a šíření obsahu bez souhlasu majitele webu bude bráno jako protiprávní jednání a bude proti němu takto přihlíženo.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one