Základní rozdělení monitorů

Je to již hodně dávno, co se prodávaly vákuové CRT monitory, které Vám zabírali skoro celý stůl. Nyní se používají především LCD (tekuté krystaly) a LED monitory. Přinášíme tedy základní, ale důležité informace pro výběr těchto monitorů.

Úhlopříčka monitoru
V dnešní době je zájem především o monitory s uhlopříčkou nad 21“. Monitory 15“, 17“ a 19“ jsou pro dnešní svět příliš malé. Nejčastěji prodávané LCD monitory k dnešnímu dni jsou od 22“ do 26“.

Poměr stran monitorů
Dříve byl nejpoužívanější formát monitorů 4:3. Nyní se používají formáty širokoúhlé a to 16:9 a 16:10.
LCD monitory

LCD monitory

LCD monitor širokoúhlý
LED monitory

LED monitory

LED monitor širokoúhlý

Rozlišení monitorů v pixelech (px)
Nejčastější rozlišení monitorů je 1366x768 (HD Ready), 1600x1200 (UXGA) nebo 1920x1080 (Full HD).

Mechanické nastavení monitoru
Některé monitory mají další mechanické funkce. Můžou být buď pevně spojeny s podstavcem, nebo je lze výškově nastavovat nebo otáček na výšku. Rozhodně nedoporučujeme nákup levných bezejmených monitorů, které krom nízké životnosti mají nekvalitní provedení plastových krytů a monitor je pak velice nestabilní. Připomíná pak houpačku.

Rozdíl mezi LCD a LED monitory
Ať se podívate kamkoliv, narazíte na nějaké LED podsvícení, LED proužky, LED žárovky. Tato technologie se používá i u monitorů a televizorů. LCD monitory jsou na rozdíl od LED monitorů podsvíceny zářivkami. Životnost LEDek by měla být mnohem vyšší než zářivky.

Vstupy
Starší, ale stále běžné připojení monitoru z počítače, je pomocí VGA kabelu, tzn. D-sub (analog). Většinou se jedná o modrý konektor. Modernější digitální přenos zajišťuje DVI kabel, většinou bílý konektor. Vysoce kvalitní digitální přenos pak zaručí HDMI kabel, který se používá většinou k propojení počítače s TV.

Odezva
U starých CRT monitorů se odezva vůbec neuváděla. Protože vše probéhalo v reálném čase. U LCD monitorů ovšem chvíli trvá, než se každý pixel změní v jinou barvu. Jedná se o velmi krátkou chvíli v milisekundách. Samozřejmě, čím kratší odezva, tím lépe. Ale protože lidské oko zvládá jen omezený počet obrázků za vteřinu, monitory s odezvou pod 10 ms jsou velmi dobré. Pokud je ale možnost pořídit monitor s odezvou 4 nebo 2 ms, asi by si každý vybral ten lepší.
Naší aktuální nabídku bazarových LCD monitorů naleznete na našem eshopu - LCD monitory.
VÝKUP POČÍTAČŮ A ELEKTRO
Electronic Waste Recycling s.r.o., IČO: 25526162
Měnín 433, tel: 703 648 994
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
© copyright (2019) Veškerý obsah na tomto webu www.vykup-pc.cz je chráněn podle autorského zákona. Jakékoliv kopírování a šíření obsahu bez souhlasu majitele webu bude bráno jako protiprávní jednání a bude proti němu takto přihlíženo.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one