Zapojení zdroje do hardwaru
Počítačové zdroje
Zdroj v počítači má za úkol napájet počítačový hardware. Do zdroje je napojen ze sítě kabel, který přivádí 230V. Ze zdroje pak odchází 3,3V, 5V a 12V. Konektory u zdroje jsou navrženy tak, aby nebylo snadné zapojit je špatně. Nebo aby bych přesnější, pokud nepoužijete nadměrnou sílu, nemělo by být možné zapojit konektor špatně. Přesto pokud jste to nikdy nedělali, nechte to raději na někom zkušenějším, aby nedošlo ke zkratu (můžete si zničit desku, grafiku, harddisk).
V dnešní době je nejpoužívanější zdroj k počítači s výkonem něco mezi 400 až 450W. Pro herní počítače je ale potřeba zdroj o výkonu i 850W. V případě, že máte slabý zdroj a mnoho "žravých" komponent, počítač se nemusí rozjet.
zdroj ATX

zdroj ATX

Pocitacovy zdroj ATX

Napájení základní desky
Napájení desky elektrickou energií ze zdroje probíhá pomocí konektorů, které se zapojí do desky. Tyto konektory jsou 24-pinové (mnohdy zdroje mají 20-pinové plus k dopojení další konektor se 4 piny). Starší základní desky byly napájeny pouze 20-pinovým konektorem, kdežto novější jsou již všechny 24-pinovými konektory.
20-pinový konektor
24-pinový konektor
Konektor zdroje

Konektor zdroje

Konektor zdroje 20 pinu
Konektor zdroje

Konektor zdroje

Konektor zdroje 24 pinu

Napájení procesoru a grafické karty
Protože procesory a grafické karty jsou čím dál více výkonější, potřebují více energie k tomu, aby mohly provádět dostatek výpočtů. U starších základních desek nebylo nutné mít speciální konektor na napájení procesoru, ani grafická karta neměla samostatný napájecí káblík.
V dnešní době je toto již potřeba. poblíž procesoru na základní desce se nachází konektor (samec) na připojení 4-pinového konektoru ze zdroje. Na grafické kartě pak jsou konektory 6-pinové nebo 8-pinové. Hodně náročné grafiky pak potřebují konektory oba, což žádný běžný zdroj nemá. Takže pokud potřebujete nějakou super grafickou kartu, tak je pravděpodobné, že zdroje budete muset vyměnit.
4-pinový konektor k napájení procesoru
6-pinový konektor na napájení grafické karty
konektor cpu

konektor cpu

Napajeci konektor procesoru 4 pinovy
Napajeni 6 pinů

Napajeni 6 pinů

Napajeni graficke karty 6 pinu

Napájení pevného disku a DVD mechaniky
I pevný disk potřebuje nějakou tu energii, aby se otočil 7200 krát za minutu a to stále, co máte počítač v chodu. K tomu slouží konektor 5,25" nebo novější Serial ATA, tedy SATA. Na obou fotkách máme vlevo konektory samice, které se zapojují právě do harddisků a DVD mechanik. Hned vedle nich jsou samci (i 5,25" i SATA), které slouží jako prodlužující kabel nebo redukce.
Konektor 5,25" samice a samec
Konektor SATA samice a samec
konektor 5,25"

konektor 5,25"

Napajeci konektor 5,25 samice a samec
napájení SATA

napájení SATA

Napajeni pevnych disku SATA - samice a samec

Ostatní napájecí konektory
Mezi ostatní beru konektory, které se používají již málo. První je konektor 3,5", který má na starost napájet disketovky, tedy floppy disky. Druhý konektor použijete v případě, že potřebujete na PC skříň přidělat dodatečně další větrák. Je to napájení větráku. I tento se používá nyní již vyjímečně (na zdrojích mnohdy není), protože na základních deských je jich mnohdy dostatek. U herních počítačů je ale běžné mít i 6 větráků, které chladí namáhaný hardware a zde se tyto konektory jistojistě využijí.
Konektor 3,5" na floppy disk
Konektor k napájení větráků
Napajeni floppy

Napajeni floppy

Napajeci konektor 3,5 pro napajeni disketove mechaniky
napajeni vetrak

napajeni vetrak

3 pinove napajeni vetraku
VÝKUP POČÍTAČŮ A ELEKTRO
Electronic Waste Recycling s.r.o., IČO: 25526162
Měnín 433, tel: 703 648 994
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
© copyright (2019) Veškerý obsah na tomto webu www.vykup-pc.cz je chráněn podle autorského zákona. Jakékoliv kopírování a šíření obsahu bez souhlasu majitele webu bude bráno jako protiprávní jednání a bude proti němu takto přihlíženo.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one